Neden Obezite Ameliyatı ?


Obezite bedenin yağ kitlesinin aşırı artması nedeniyle ortaya çıkan şişmanlık durumudur. Obezite ve yandaş hastalıklarının tedavisinde en etkili yöntem cerrahi yöntemdir. Diyet, egzersiz , tıbbi tedavi kilo vermede önemli olsada bu yöntemlerden sonra sıkça verilen kiloların geri alma durumu olmaktadır.Kilo verme haplar,çayları diye sunulan ürünlerinde yine kontrolsüz kullanımında çok fazla yan etkisi olduğu bilinmektedir.

Diyabet, hipertansiyon, KOAH gibi durumlarda cerrahi tedavi çok daha faydalı ve etkindir. Günümüzde “MORBİD OBEZLERDE” yani vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde olanlarda kilo kaybını sağlayan çeşitli girişimsel yöntemler ve ameliyatlar uygulanmaktadır. Aşırı kilolu hastaya kilo verdirmek üzere uygulanan cerrahi işlemlere obezite cerrahisi,bariatrik cerrahi veya metabolik cerrahi adı verilir. Bu metotlar aslında midenin ya da incebağırsakların bir kısmının çıkarılmasına dayanan kanser ve ülser ameliyatlarından geliştirilmiştir. Bu operasyonları geçiren hastaların ameliyattan sonra hızla kilo kaybetmesi, cerrahların aynı prosedürleri morbid obezitenin tedavisinde de kullanma fikrini geliştirmesine yol açmıştır.
Obezite cerrahisinde amaç, kalıcı kilo kaybını sağlamak ve yandaş hastalıkların (diyabet, hipertansiyon ,eklem hastalıkları, kalp ve solunum sistemi hastalıkları) tedavisini ve kontrolunu sağlamaktır